Jak oddychasz przeponą

0

Ale teraz przejdźmy do praktyki. Jak oddychasz przeponą?

Jeśli nigdy nie próbowałeś oddychania przeponowego, zalecamy rozpoczęcie ćwiczeń w pozycji leżącej, w pozycji leżącej, ponieważ w ten sposób łatwiej jest zrozumieć, jak działa przepona.

Kiedy już się oswoisz, możesz naturalnie zacząć oddychać przeponą, nawet siedząc lub stojąc io każdej porze dnia, także dlatego, że jeśli regularnie ćwiczysz oddychanie przeponowe, stanie się to dla ciebie nawykiem i dlatego będziesz to robić. to nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Zaczynajmy.

Połóż się na plecach, brzuchem do góry, na wygodnej powierzchni, takiej jak mata, z ugiętymi nogami i stopami w odstępie około 20 centymetrów.

Połóż się i zrelaksuj oraz skup swoją uwagę na brzuchu.

Aby poczuć przeponę, połóż jedną rękę na brzuchu, drugą na klatce piersiowej i zacznij oddychać: celem jest podniesienie ręki spoczywającej na brzuchu, podczas gdy ta położona na klatce piersiowej musi pozostać nieruchoma.

Zrób wdech przez nos i obserwuj, jak brzuch wypełnia się powietrzem, a następnie powoli wydychaj przez usta. Ręka na klatce piersiowej służy do upewnienia się, że klatka piersiowa nie unosi się.

Jeśli zauważysz, że ręka na klatce piersiowej unosi się, oznacza to, że nie używasz przepony: w dalszym ciągu skupiaj uwagę na brzuchu i wyobraź sobie, że wdychanym powietrzem musisz napompować balonik w brzuchu. Podczas ćwiczeń coraz częściej zauważysz, że klatka piersiowa pozostaje nieruchoma, a wdychane powietrze trafia bezpośrednio do brzucha.

  1. Podczas wydechu otwórz usta i biernie wypuszczaj powietrze, nie napinając mięśni brzucha ani nie wyginając pleców. Ponownie ręka na klatce piersiowej musi pozostać nieruchoma.
  2. Aby prawidłowo oddychać przeponą, musisz ćwiczyć: nie poddawaj się, jeśli nie możesz natychmiast! Twoja świadomość będzie stopniowo wzrastać.
  3. Początkowo ten sposób oddychania może wydawać ci się nienaturalny; Jeśli jednak będziesz ćwiczyć nawet przez kilka dni, stanie się to dla ciebie automatyczne.

Jeśli możesz początkowo wykonać wydech przez usta, aby ćwiczyć, w miarę postępów na swojej drodze wdech i wydech przez nos: kiedy oddychasz ustami, w rzeczywistości powietrze dostaje się do gardła bezpośrednio, zimne i suche, podczas gdy oddychasz przez usta. powietrze z nosa dostaje się do ogrzanego, nawilżonego i oczyszczonego, a dotyczy to nie tylko wdechu, ale także wydechu.

Wydychanie z ust może być przydatne tylko w chwilach szczególnego niepokoju: w takich przypadkach może służyć do uwolnienia nagromadzonego napięcia. Inne korzyści związane z oddychaniem przeponowym

Lepsze dotlenienie krwi

Za każdym razem, gdy oddychasz, twoje ciało pobiera tlen i eliminuje dwutlenek węgla. Jednak kiedy oddychasz przez nadmuchiwanie klatki piersiowej, a nie „brzucha”, nie wykorzystujesz w pełni pojemności swoich płuc: płuca są wypełnione tylko do 30%!

Dzięki oddychaniu przeponowym w pełni wykorzystujesz pojemność płuc, a nawet trzykrotnie zwiększasz ilość tlenu, która dostaje się do krwiobiegu. Ponadto oddychanie przeponą nie męczy dodatkowych homepage mięśni oddechowych oraz pozwala uniknąć napięcia i bólu szyi, ramion i szyjki macicy.

Lepsze trawienie i eliminacja substancji odpadowych

Podczas oddychania przeponowego przepona porusza się w górę i w dół stymulując nerw błędny, główny nerw przywspółczulnego układu nerwowego, który pełni bardzo ważną rolę związaną z fazą trawienia wchłaniania składników odżywczych, a także jest odpowiedzialny za aktywację mechanizmów regeneracji komórek.

Oddychanie przeponowe stymuluje również węzły chłonne i wspomaga układ limfatyczny, gdzie odpady i toksyny są gromadzone przed ich wyeliminowaniem i znacząco zwiększa ich funkcjonalność, nawet 15-krotnie!

Układ krążenia również korzysta z oddychania przeponowego, a to wpływa na eliminację odpadów i oczyszczenie organizmu.

Relaks fizyczny i psychiczny

Oddychanie przeponą ma natychmiastowy wpływ na Twój stan fizyczny i skłania do odprężenia i wyciszenia.

Z tego powodu w sytuacjach dużego stresu warto skupić się na oddychaniu i przejść do świadomego oddychania przeponą: od razu możemy poczuć, że nasze ciało jest bardziej zrelaksowane i mniej gotowe do agresywnych działań.

To także świetne narzędzie do nauki radzenia sobie ze stresem i znacznego jego redukowania.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here