Po co uczyć się oddychać przeponą?

0

U mężczyzn przeważa aktywność oddechowa brzuszna lub przeponowa, natomiast organizm kobiety jest bardziej predysponowany do oddychania żebrowego lub piersiowego. U kobiet nadmierne ciśnienie powodowane przez przeponę może w rzeczywistości uszkodzić płód. Nic dziwnego, że w czasie ciąży można zauważyć spontaniczne podniesienie sklepienia przeponowego.

 1. Jednak poza różnicami anatomicznymi między obiema płciami, w krajach zachodnich większość ludzi korzysta głównie z oddychania klatką piersiową.
 2. Kultura Wschodu ze wszystkimi swoimi sztukami medytacyjnymi uważa oddech za bardzo ważny aspekt równowagi fizycznej i psychicznej jednostki.
 3. Z tego powodu na przestrzeni wieków opracowano różne techniki oparte na kontroli oddechu.
 4. Zgodnie z tymi zasadami oddychanie odbywa się dzięki mechanizmowi odruchowemu i mimowolnemu.

W związku z tym każdy mężczyzna powinien nauczyć się znać ten mechanizm, aby nie ingerować w jego spontaniczność. Oddychanie brzuszne zwiększa zatem świadomość własnego ciała, pozwalając na ponowne odkrycie zapomnianej części własnej istoty.

Zalety tej techniki dotyczą nie tylko psychiki

Z tego powodu głęboka kontrola oddechu może obniżyć ciśnienie krwi, delikatnie masować narządy znajdujące się w jamie brzusznej, regulując funkcje trawienne i poprawiając funkcje oddechowe.

Ale jak odbywa się oddychanie brzuszne?

Wyobraź sobie, że twój brzuch jest balonem, który napełnia się podczas wdechu i opróżnia podczas wydechu

Połóż rękę na brzuchu i weź głęboki wdech, starając się maksymalnie napompować brzuch bez poruszania klatką piersiową; gdy osiągniesz maksymalny wdech, wydychaj powietrze, starając się opróżnić brzuch tak bardzo, jak to możliwe, ponieważ balon zostaje opróżniony.
Dzięki wrażliwości ręki można uświadomić sobie ruchy brzucha. Powtarzanie tych ćwiczeń w ciągu dnia pozwala na stopniowe i spontaniczne przejście od oddychania klatką piersiową do oddychania brzusznego lub przeponowego.

Czym jest przepona i jaka jest jej rola w oddychaniu

Przepona jest kopulastym i spłaszczonym mięśniem, rodzajem trójkąta umieszczonego pośrodku tułowia, który obejmuje całą jamę piersiową oddzielając ją od jamy brzusznej i odgrywa fundamentalną rolę w procesie oddychania.

W rzeczywistości, podczas gdy płuca pełnią rolę bierną, przepona poprzez ruch skurczu i rozluźnienia zapewnia prawidłowy i głęboki oddech: podczas wdechu przepona kurczy się, obniżając, aby umożliwić wypełnienie płuc powietrzem, podczas gdy brzuch puchnie; odwrotnie, podczas wydechu rozluźnia się, a unosząc się umożliwia częściowe opróżnienie płuc.

Oddychanie przeponowe to naturalne i idealne oddychanie.

Mimo to, nasz oddech często odbywa się w klatce piersiowej i jest powierzchowny i nie pozwala nam na włączenie całego tlenu, który zamiast tego możemy dostać się do naszego ciała, kiedy oddychamy za pomocą przepony.

Dzięki oddychaniu przeponowym uzyskujemy kilka zalet, wśród których najbardziej natychmiastowe to:

 • złagodzić napięcie karku i ramion
 • przyjąć prawidłową postawę
 • nasz głos staje się wyraźniejszy, gdy mówimy

W rzeczywistości to tylko niektóre z korzyści, które możemy zauważyć, gdy zaczniemy prawidłowo oddychać.

W rzeczywistości oddychanie jest tak ważną funkcją dla naszego organizmu, że działając na niego możemy regulować nasz stan emocjonalny i przyspieszać powrót do zdrowia po stresie.

Jest to możliwe, ponieważ nawet jeśli przez większość dnia i nocy oddychamy nie zdając sobie z tego sprawy, jeśli chcemy, możemy świadomie regulować nasz oddech poprzez zmianę rytmu, amplitudy i czasu trwania każdego z naszych oddechów.

Czyniąc to, przechodzimy od mimowolnego działania do świadomego oddychania.

 • Sposób, w jaki oddychamy, dostarcza homepage nam informacji o naszym stanie fizycznym i emocjonalnym
 • Obserwując sposób, w jaki oddychamy, możemy wiele zrozumieć o naszym stanie fizycznym i emocjonalnym.
 • Na przykład, gdy wykonujemy intensywną aktywność fizyczną, taką jak bieganie, brakuje nam tchu, serce jest w gardle, a oddech jest płytki i bardzo szybki.
 • Wręcz przeciwnie, kiedy śpimy lub zaraz po przebudzeniu nasz oddech jest powolny, spokojny i regularny.

Co więcej, oddychanie jest powiązane nie tylko z naszym stanem fizycznym, ale także z naszym stanem psychicznym i emocjonalnym: osoba znajdująca się w sytuacji bardzo intensywnego stresu lub lęku ma skłonność do płytkiego, płytkiego oddechu w klatce piersiowej.

To nie przypadek, że często osoby cierpiące na stany lękowe i stresowe mają bardzo sztywną przeponę, która uniemożliwia im głęboki oddech, typowy dla ludzi zamiast zrównoważonych i spokojnych, którzy oddychają przeponą we właściwy sposób.

Obserwacje te mają fundamentalne znaczenie, ponieważ pozwalają zrobić kolejny krok: jeśli prawdą jest, że obserwując, jak człowiek oddycha, możemy poznać jego stan fizyczny i emocjonalny, to możliwe jest też odwrotne, czyli warunkowanie naszego stanu fizycznego i emocjonalnego ucząc się prawidłowego oddychania?

Tak, sposób, w jaki oddychamy, wpływa na nasz stan emocjonalny i fizyczny!

 • W rzeczywistości wszystkie techniki relaksacyjne zaczynają się od zwrócenia uwagi na oddychanie. Na przykład joga łączy ruch i oddychanie w bardzo skuteczną kombinację.
 • W naszych kursach dotyczących samoregulacji stresu i Dynamicznej Koherencji Serca szczególną uwagę zwracamy na różne rodzaje oddychania oraz ich wpływ na ciało i umysł.
 • Ucząc się zmieniać nasz oddech, możemy zmienić nasz stan emocjonalny i zmniejszyć (lub nawet wyeliminować) poziom stresu i napięcia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here