Czy pragniesz prawdy?

0

Oddychanie może wydawać się czynnością oczywistą, ale umiejętność oddychania jest głównym czynnikiem wpływającym na dobrostan psychofizyczny naszego organizmu! Komórki tłuszczowe, tj. adipocyty, spalają się tylko w obecności tlenu. Dlatego ważne jest, aby regularnie ćwiczyć, ale także wiedzieć, jak oddychać.

Większość ludzi źle oddycha. Siedzący tryb życia, brak czasu, stres i niepokój powodują, że ciało się kurczy, prawie zwija; prowadzi to do płytkiego oddychania. Pośpieszne życie odpowiada równie pospiesznemu oddychaniu. Możesz jednak zmienić swój oddech, ćwicząc tak zwane głębokie oddychanie brzuszne.

Jak działa oddychanie brzuszne

Oddychaj przez nos, trzymaj usta zamknięte. Pozwala to organizmowi aktywować mechanizmy obronne, które ograniczają wnikanie zanieczyszczeń i patogenów do organizmu oraz ogrzewać i nawilżać powietrze, którym oddychasz;

Zrób wdech, delikatnie pchając brzuch do przodu, jakby wypełniał żołądek, aż płuca będą całkowicie pełne; Podczas wdechu możesz oprzeć jedną rękę na brzuchu, aby poczuć, jak żołądek puchnie. Wstrzymaj oddech na kilka sekund; następnie wydychaj powoli, pozwalając substancji powrócić do swojej normalnej pozycji.

Zrób eksperyment: rób to ćwiczenie przez około trzy minuty.

Znakomicie, jest to sygnał, że do mózgu, a wraz z nim wszystkich innych komórek ciała, dotarła większa ilość tlenu.

Zalety

 • W ten sposób uzyskasz ogromne korzyści fizyczne i psychologiczne, w tym:
 • Zmniejszenie niepokoju i stresu, Homepage wynik współczesnego życia;
 • Zwiększona pojemność płuc;
 • Lepsza zdolność metaboliczna; niezbędny tlen dociera do narządów wewnętrznych i mózgu w celu oczyszczenia produktów przemiany materii.
 • Mniejsza produkcja wolnych rodników szkodliwych dla organizmu;
 • Lepsza kontrola wagi (dzięki dodatkowemu tlenowi, nadmiar tłuszczu jest lepiej spalany);
 • Mniejsze zmęczenie i lepsza jakość snu;
 • Lepsze dotlenienie skóry, a tym samym mniej zmarszczek.
 • Spróbuj więc zmienić swoje sposoby oddychania, ćwicząc to oddychanie przez kilka minut każdego dnia.

FIZJOLOGIA ODDYCHANIA

Oddychanie jest możliwe dzięki płucom zawartym w klatce piersiowej. Płuca mogą rozszerzać się i kurczyć, przesuwając w górę lub w dół przeponę, mięsień wdechowy, który kurczy się podczas wdechu i rozluźnia podczas wydechu.

 • Gdy przepona się kurczy, obniża się i spłaszcza, co powoduje ciągnienie płuc w dół; Po zwolnieniu płuca cofają się.
 • Na podstawie tego, co zostało powiedziane, możemy powiedzieć, że wdech jest ruchem aktywnym lub mięśniowym, podczas gdy wydech jest zjawiskiem pasywnym.

Oddychanie Podczas wdechu klatka piersiowa również rozszerza się, unosząc żebra.

Jest to możliwe dzięki specjalnemu anatomicznemu kształtowi, który ustawia go prosto w dół, gdy nie jest używany. Kiedy żebra są uniesione, wystają do przodu, podobnie jak mostek. Łącznie ruchy te powodują znaczne zwiększenie objętości klatki piersiowej, co pozwala na inhalację.

Ruch podnoszący jest możliwy dzięki wewnętrznym mięśniom międzyżebrowym.

U dzieci do około siódmego roku życia żebra są nadal uniesione, tak że klatka piersiowa wygląda bardziej jak cylinder, a pojemność życiowa jest skromna.

Oddychanie można dodatkowo usprawnić przez wymuszoną wentylację, w której oprócz przepony i zewnętrznych mięśni międzyżebrowych angażowane są dodatkowe wiązki mięśniowe.

PUNKT SYTUACJI: Widzieliśmy, że oddychanie odbywa się dzięki rozszerzeniu klatki piersiowej, które może nastąpić poprzez dwa różne mechanizmy: poprzez skurcz przepony, która rozszerza się w dół (oddychanie brzuszne lub przeponowe) dzięki skurczowi wewnętrznych mięśni międzyżebrowych , które unoszą żebra i rozszerzają klatkę piersiową (oddychanie żebrami lub klatkami piersiowymi)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here